Aktualności

TTF: WESOŁYCH ŚWIĄT!2021-12-24 10:26:04

Wszystkim fotografującym, fotografowanym i oglądającym zdjęcia - świąteczne serdeczności od Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego! 

TTF: Dominik Gajda nagrodzony! 2021-12-14 21:18:44

Z największą dumą i radością informujemy, że Dominik Gajda z TTF-u wygrał dziś konkurs Śląska Fotografia Prasowa. Serdecznie gratulujemy!

Laureat tak opisuje swoją zwycięską fotografię: „Małżeństwo Jan i Małgorzata ze swoimi dziećmi uczestniczy w Wigilii Paschalnej oglądając transmisję prowadzoną przez Ojców Jezuitów z Warszawy. Z powodu pandemii koronawirusa liturgia w kościołach prowadzona jest bez udziału wiernych. 11.04.2020 r. Szczerbice.”

Informacja o wszystkich nagrodzonych w konkursie Śląska Fotografia Prasowa – na fb Biblioteki Śląskie (TUTAJ).

Fot. Dominik Gajda TTF

 

TTF: „Z życia kobiórskich lasów” – wystawa Izabelli Pacek 2021-12-04 15:26:42

Za oknami coraz bardziej jesiennie, szaro i ponuro… Zachęcamy więc, by zanurzyć się w pełnej ciepła, nostalgii i uroku fotografii. A taką można znaleźć na pierwszej indywidualnej wystawie naszej koleżanki Izabelli Pacek. Wystawę zatytułowaną „Z życia kobiórskich lasów” można obejrzeć w Gminnym Domu Kultury w Kobiórze, do 15 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

Gdzie: Gminny Dom Kultury w Kobiórze, ul. Centralna 16
Kiedy: od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00 do 19:00.
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2021.

Fot. Izabella Pacek TTF

TTF: „naTYCHmiastowo” – fotografia natychmiastowa Marty Nowakowicz-Jankowiak2021-11-29 19:45:33

Zapraszamy na wernisaż członkini TTF-u Marty Nowakowicz-Jankowiak „Instaksiary”, który odbędzie się już w piątek, 3 grudnia 2021, w Tichauer Art Gallery. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z Autorką prac i twórczych rozmów.

Tematem wystawy są Tychy – miasto urodzenia i życia Marty Nowakowicz-Jankowiak, przestrzeń przez nią uwielbiana, eksplorowana i utrwalana na filmie światłoczułym. Prezentowane zdjęcia ukazują obiekty dobrze znane jak i te, co do których lokalizacji trzeba się mocno zastanowić. Autorka oprócz klasycznego ujmowania rzeczywistości eksperymentuje, przetwarza i nieustannie bawi się fotografią.
Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do wykorzystywanej przez Martę techniki fotograficznej i tematyki prac. Fotografia natychmiastowa ma w sobie pierwotność i magię fotografii. Jej początki sięgają lat 40. XX wieku, kiedy zaprezentowano światu pierwszy aparat błyskawiczny oraz film zawierający w sobie całą ciemnię fotograficzną. Zdjęcie było wywoływane i utrwalane w minutę po zrobieniu. Współczesna fotografia natychmiastowa działa na analogicznych zasadach, zdjęcie wywołuje się i utrwala na naszych oczach. Fotografie są unikatowe ponieważ powstają tylko w jednym egzemplarzu. Nie ma tu filtrów fotograficznych, nie da się skorygować zdjęć. Mają swój niepowtarzalny klimat oraz analogową prawdę.

Wystawa „naTYCHmiastowo” jest elementem projektu Marty Nowakowicz-Jankowiak realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach VII edycji Tyskiego Banku Kultury. Zwieńczeniem projektu jest album fotograficzny wydany pod tym samym tytułem.

Wernisaż: piątek, 3 grudnia 2021, godz. 18:00
Miejsce: Tichauer Art. Gallery, Tychy, ul. Browarowa 21
Wystawa potrwa do 31 grudnia 2021.
Wydarzenie na facebooku – TUTAJ

 

TTF: Tomasz Jodłowski – warsztaty fotograficzne2021-10-29 21:29:55

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne i SDK „Tęcza” w Tychach zapraszają na warsztaty fotograficzne z Tomaszem Jodłowskim, honorowym członkiem TTF-u.

Warsztaty odbędą się we wtorek, 9 listopada o 17:00. Ich tematem będzie selekcja materiału zdjęciowego. Warsztaty przeznaczone są dla osób, które tworzą już cykl zdjęć i chcą uzyskać wsparcie w jak najlepszym wyrażeniu się za pomocą fotografii. To okazja na skonsultowanie tworzonego cyklu, wyboru najlepszych kadrów kończącego się pomału roku, pomocy w selekcji zdjęć na własną stronę internetową lub do innej publikacji albo do zgłoszenia na konkurs.

Pracować będziemy tylko na odbitkach przyniesionych przez uczestników, wystarczą wglądówki 10x15 cm. Nie ma limitu odbitek, ale czas dla każdego uczestnika będzie ograniczony do 15 minut. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania jak stworzyć ciekawą historię, jak opowiedzieć zdjęciami to co się widziało, jakich błędów unikać, jak z wielu wykonanych kadrów wybrać te kilkanaście lub tylko kilka najlepszych.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe – zgłoszenie zawierające imię i nazwisko oraz numer telefonu należy wysłać na adres info@ttf.tychy.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem, bardzo prosimy o sprawdzanie folderu ze spamem.
UWAGA! Nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem.

Tomasz Jodłowski fotografował między innymi dla Dziennika Zachodniego, Trybuny Śląskiej, Rzeczpospolitej, agencji Edytor.net, Forum i Reporter, a jego pierwsze zdjęcia publikował tyski tygodnik Echo. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Dwukrotnie zdobył Grand Prix w Konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej. Jest laureatem konkursów Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto i "Życie jest piękne". Laureat, a później gość specjalny konkursu Tychy Press Photo. Jest współautorem książek: „Drugie życie kopalń", „Babska szychta" i „Ratownicy – pasja zwycięstwa". W 2017 roku został honorowym członkiem Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, pierwszym w historii stowarzyszenia.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”, portal tychy.info i Tychy Press Photo.

Gdzie: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza”, Tychy, Al. Niepodległości 188
Kiedy: 9 listopada (wtorek), godz. 17:00

Warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Wydarzenie na facebooku TUTAJ (KLIKNIJ).

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kojarzymy się z:
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, TTF, Fotografia Tychy, Tyska Fotografia, slide show, Andromeda, Laboratorium Sztuki, Tychy od A do Z